100C23D400 AB
100C23D400 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
100-C23D400
CBT Inventory
6
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
6
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Contactor
Description
Contactor,23 A,110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC,4 Normally Open Poles,No Contact Configuration,Single Pack,Line Side Coil Termination,Screw Terminals,Motor Load
Standards
C-TICK, CCC, CE, CSA, CUL, GOST, KC, UL
Specifications
Aux Contact Configuration:
No Contact Configuration
Coil Code:
110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC
Contact Configuration:
4 Normally Open Poles
Country of Origin:
MUL
Maximum Load Current:
23 A
Options:
Single Pack
Sub Brand:
IEC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Coil Voltage
110V / 120V
Contact Configuration
4 NO
Maximum Load Current
23 A