100C37D00 AB
100C37D00 AB
Manufacturer part number:
100-C37D00
CBT Inventory
6
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
6
Type
Contactor
Description
Contactor,37 A,110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC,3 Normally Open Poles,No Contact Configuration,Single Pack,Line Side Coil Termination,Screw Terminals,Motor Load
Standards
C-TICK, CCC, CE, CSA, CUL, GOST, KC, UL
Specifications
Aux Contact Configuration:
No Contact Configuration
Coil Code:
110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC
Contact Configuration:
3 Normally Open Poles
Country of Origin:
CH
Maximum Load Current:
37 A
Options:
Single Pack
Sub Brand:
IEC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Coil Voltage
110V / 120V
Contact Configuration
N/A
Maximum Load Current
37 A