140MD8EC16XM AB
140MD8EC16XM AB
Manufacturer part number:
140M-D8E-C16-XM
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Type
Circuit- Breaker
Description
Circuit Breaker,Motor Protection,10 16A,MxRtg MCPs(no OvPrt)is 1200.0A,Frame Size D,High Breaking Capacity,No Bus Bar Mount,16 A,No Knob Adaptor Modification,for Thermal Overloads,Single Pack,Std Mgntc Trp (Fxd at 13 x le),Trigger Constraints,None,1 NC (OL) + 1 NO (SC) (Rt Sd).
Standards
Contact Rockwell Automation
Features
None
Specifications
Amperage Rating:
10-16/1.2k A
Voltage Rating
480V 60Hz