JTD100ID LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
JTD100ID
CBT Inventory
2
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
2
Availability:
2 in stock
Brand Name
Littelfuse®
Type
Current Limiting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: JTD, Indicating, 100 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class: J, Knife Blade Terminal, Bolt Mounting, Cartridge Body, Dual Element, Melamine, 1-1/8 in Dia x 4-5/8 in L Body
Application
Motor Control Centers Applications
Standards
Features
  • IEC type 2 protection
  • 200 kA rms symmetrical at 600 VAC/20 kA at 300 VDC
Specifications
Amperage Rating:100 A
Body Size:1-1/8 in Dia x 4-5/8 in L
Body Type:Cartridge
Class:J
Country of Origin:MX
Element:Dual
Indicating/Non-Indicating:Indicating
Interrupt Rating:200/20 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Bolt
Series:JTD
Terminal Type:Knife Blade
Voltage Rating:600 VAC/300 VDC
Products Specifications
Amperage Rating
100 A