LFJ60100FBC LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LFJ60100FBC
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Reusable
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Fuse Block Cover, Reusable, Series: LF Series, 100 A, 600 VAC, For Use With: LFJ60100 Series Class J Fuse Block, 6.072 in Length, 1.486 in Width, Thermoplastic, Black
Standards
Features
  • Added safety to personnel
  • Convenient snap-on feature
  • Allows visibility of indicator fuse block light
  • Space-saving design
Specifications
Amperage Rating:100 A
Color:Black
Country of Origin:CN
Length:6.072 in
Material:Thermoplastic
Series:LF Series
Suitable For Use With:LFJ60100 Series Class J Fuse Block
Voltage Rating:600 VAC
Width:1.486 in