140MC2EC32 AB
140MC2EC32 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
140M-C2E-C32
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Circuit-Breaker
Description
Circuit Breaker,Motor Protection,27 32 A,MxRtg MCPs(no OvPrt)is 1200.0A,Frame Size C,Standard Breaking Capacity,No Bus Bar Mount,32 A,No Knob Adaptor Modification,for Thermal Overloads,None,None,Std Mgntc Trp (Fxd at 13 x le),None,None,UL 508 Manual Motor Cntrlr,None,Trigger Constraints,None,No Options Right
Application
Mtr Prt Circuit Breaker
Standards
CCC, CE, CSA, CUL, UL
Features
None,None
Specifications
Amperage Rating:
27-32/1.2k A
Auxiliary Contacts:
None,None
Country of Origin:
CH
Interrupt Rating:
Standard Breaking Capacity
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Type
Motor Protection Circuit Breaker
Voltage Rating
480V 60Hz
Customers who bought this item also bought
Single-Level Terminal Blocks
1492J4 AB
MFG:
MFG#:
1492-J4
Info:
4 square mm Feed-Through Terminal Block
excluding
shipping
Register
Relay Sockets
700HN100 AB
700-HN100
Info:
501in Guarded Tube Based Relay Socket
excluding
shipping
Register
Single-Level Terminal Blocks
1492J3 AB
1492-J3
2.5 square mm Standard Terminal Block
Wiring Duct
F1X4LG6 PAN
F1X4LG6
NAR Slot Duct, PVC, 1x4x6',LG,6ft
Wiring Duct
C1LG6 PAN
C1LG6
Panduit® Panduct® C1LG6 Type-C Wiring Duct Cover, 6 ft L x 1 in W x 0.35 in H, PVC, Light Gray