LFJ60100-3CID LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LFJ60100-3CID
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Indicating
Alternate Supplier #
Grainger - 6MUN1
Description
The Littelfuse® 600 VAC class J blocks offer generous space savings and enhanced value Over previous generations, such as indication, snap-to-release DIN rail mounting and universal mounting holes.
Littelfuse® POWR-GARD® Fuse Block, Indicating, Series: LFJ, 600 VAC, 100 A, 3 Pole, Class: J, Box Lug Connection, 14 to 10 AWG Wire, DIN Rail Mounting, 4.626 in Fuse Length, 1 in Diameter Fuse, 130 deg C, For Use With: JTD/JTD_ID Series Time Delay, JLS Series Fast Acting Fuse, Thermoplastic, 5.44 in L x 5.36 in W x 2.62 in H Dimensions
Standards
UL Listed | CSA Certified | UL 94 V-0 Flammability Rating | PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer.
Features
  • Space saving design upto 45% smaller than existing blocks
  • Universal mounting holes for easy replacement
  • Only 1-hand is required to release from DIN rail (lock open lock closed)
  • Spring reinforced fuse clips are standard on 100 A and larger blocks, reinforcing springs are optional on 30 and 60 A blocks
  • <0.6 mA at 600 VAC leakage current
  • Lead-free
  • Phenolic blocks have side barriers for isolation
  • Indication offered on all versions except 200 to 600 A
  • DIN rail releasable for all non-knife blade style fuses
  • Covers available for 100 a and lower to enhance safety
Specifications
Amperage Rating:100 A
Class:J
Connection Type:Box Lug
Country of Origin:CN
Dimensions:5.44 in L x 5.36 in W x 2.62 in H
Fuse Diameter:1 in
Fuse Length:4.626 in
Material:Thermoplastic
Mounting Type:DIN Rail
Number of Poles:3
Series:LFJ
Suitable For Use With:JTD/JTD_ID Series Time Delay, JLS Series Fast Acting Fuse
Temperature Rating:130 deg C
Voltage Rating:600 VAC
Wire Size:14 to 10 AWG