LLSRK100ID LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LLSRK100ID
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Current Limiting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: LLSRK, Indicating, 100 A, 600 VAC/300 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class: RK1, Knife Blade Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Dual Element, Fiberglass, 1-5/16 in Dia x 7-7/8 in L Body
Application
All General Purpose Circuits, Motors, Transformers and Safety Upgrades Applications
Standards
Features
  • POWR-PRO™ performance
  • IEC type 2 "no damage" protection to IEC and NEMA type motor starters
  • 200 kA at 600 VAC, 20 kA at 300 VDC interrupting rating
  • Blown fuse indicator assembly
  • Granular quartz filling
  • Plated end caps
  • Precision formed short circuit element
  • Fiberglass reinforced pultruded body
  • Elastomeric silicone overload section
Specifications
Amperage Rating:100 A