LFR60060-3CID LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
LFR60060-3CID
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Indicating
Alternate Supplier #
Grainger - 6MUL3
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Fuse Block, Indicating, Series: LFR, 600 VAC, 60 A, 3 Pole, Class: R, Box Lug, 14 to 6 AWG Wire, DIN Rail Mount, 3 in Fuse Length, 0.81 in Fuse Dia, 130 deg C, For Use With: FLSR/FLSR_ID, KLSR, LLSRK/LLSRK_ID and IDSR Series Fuse, Thermoplastic, 7.25 in L x 4.25 in W x 2.35 in H
Standards
RoHS Compliant | UL Listed | CSA Certified | 94 V-0 Flammability Rating | PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer.
Features
  • Universal mounting holes for easy replacement
  • Only 1-hand is required to release from DIN rail (lock open lock closed)
  • Reinforced fuse clips are standard on all class H and class R fuse blocks
  • <0.6 mA at 600 VAC leakage current
  • 200 kA rms symmetrical withstand rating
  • Clip designs maximize electrical contact and minimize heat rise
  • DIN rail releasable for all non-knife blade style fuses
  • Lead (Pb) free
  • Indication offered on most 250 and 600 VAC versions
Specifications
Amperage Rating:60 A
Class:R
Connection Type:Box Lug
Country of Origin:CN
Dimensions:7.25 in L x 4.25 in W x 2.35 in H
Fuse Diameter:0.81 in
Fuse Length:3 in
Material:Thermoplastic
Mounting Type:DIN Rail
Number of Poles:3
Series:LFR
Suitable For Use With:FLSR/FLSR_ID, KLSR, LLSRK/LLSRK_ID and IDSR Series Fuse
Temperature Rating:130 deg C
Voltage Rating:600 VAC
Wire Size:14 to 6 AWG