LFH60060FBC LIT
LFH60060FBC LIT
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Littelfuse
Manufacturer part number:
LFH60060FBC
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Reusable
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Fuse Block Cover, Reusable, Series: LF Series, 60 A, 600 VAC, For Use With: LFH60060 and LFR60060 Series Class H/R Fuse Block, 7.62 in Length, 1.396 in Width, Thermoplastic, Black
Standards
Features
Added safety to personnel
Convenient snap-on feature
Allows visibility of indicator fuse block light
Universal mounting holes
Specifications
Amperage Rating:
60 A
Color:
Black
Country of Origin:
CN
Length:
7.62 in
Material:
Thermoplastic
Series:
LF Series
Suitable For Use With:
LFH60060 and LFR60060 Series Class H/R Fuse Block
Voltage Rating:
600 VAC
Width:
1.396 in