800FPLE3PN5GX11 AB
800FPLE3PN5GX11 AB
Manufacturer part number:
800FP-LE3PN5GX11
CBT Inventory
0
Type
22mm Momentary Push Button
Description
800F PB,22mm Momentary Push Button,Illuminated Extended,1 N.O./1 N.C.,1 N.O./1 N.C.,Standard,Green,Green LED,Green,Integrated LED Module,Plastic,120VAC/DC (Incand),120VAC(LED),Screw Contact Block,Plastic Latch Mount,Standard Pack
Standards
Contact Rockwell Automation
Features
Illuminated Extended
Contact Configuration:
1 N.O./1 N.C.
Country of Origin:
MUL
Indicator:
Green
Sub Brand:
800F PB
Voltage Rating:
120 VAC//VDC
Resources
Spec Sheet
Customers who bought this item also bought
Single-Level Terminal Blocks
1492J3 AB
MFG:
MFG#:
1492-J3
Info:
2.5 square mm Standard Terminal Block
excluding
shipping
Register
Safety Control Relays
700SDCPK220DZ24 AB
700S-DCPK220DZ24
Info:
NEMA Master Control Safety Relay
excluding
shipping
Register
DIN Rail
199DR1 AB
199-DR1
IEC 35mm x 7.5mm x 1 m DIN Rail