MPMB1652FMJ72AA AB
MPMB1652FMJ72AA AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
MPM-B1652F-MJ72AA
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Servo Motor
Description
Bulletin MPM Medium Inertia Servo Motors Product, 460 V, Frame Size 165 = 165 mm (6.50 in.), 2 Magnets Stacks, 3000 RPM, Multi turn High resolution Encoder (absolute feedback). Keyed Shaft Extension, SpeedTEC DIN Connector, Right Angle, 180 Degrees Rotatable (Quick Connect), No Brake, IEC Metric, Free Mounting Holes (Type FF)
Standards
KC
Features
Multi-turn High-resolution Encoder (absolute feedback)
Specifications
Brake Option:
No Brake
Connectors:
SpeedTEC DIN Connector, Right Angle, 180° Rotatable (Quick Connect)
Country of Origin:
MX
Enclosure:
Keyed Shaft Extension
Factory Options:
Standard
Frame Size:
165 mm (6.50 in.)
Magnet Stacks MPM:
2 Stacks
Mounting:
IEC Metric, Free Mounting Holes (Type FF)
Speed Rating:
3000 RPM
Sub Brand:
MP-Series
Voltage:
460 V