A30H2410SSLP HOF
Manufacturer part number:
A30H2410SSLP
Availability:
Expected Leadtime 9 days
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 30x24x10, Brushed, SS304
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:5
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A30P24G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:10
Finish:Brushed #4
Height:30 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):27.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):686 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:30.00x24.00x10.00 in
Stainless Steel Panel:A30P24SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A30P24
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm