140MD8EC16 AB
140MD8EC16 AB
Manufacturer part number:
140M-D8E-C16
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Status
Type
Circuit-Breaker
Description
Circuit Breaker,Motor Protection,10 16A,MxRtg MCPs(no OvPrt)is 1200.0A,Frame Size D,High Breaking Capacity,No Bus Bar Mount,16 A,No Knob Adaptor Modification,for Thermal Overloads,None,None,Std Mgntc Trp (Fxd at 13 x le),None,None,None,Trigger Constraints,None,No Options Right
Application
Mtr Prt Circuit Breaker
Standards
CCC
Features
None,None
Specifications
Amperage Rating:
10-16/1.2k A
Auxiliary Contacts:
None,None
Country of Origin:
CH
Interrupt Rating:
High Breaking Capacity
Voltage Rating
480V 60Hz