800TQB24G AB
800TQB24G AB
Manufacturer part number:
800T-QB24G
CBT Inventory
3
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
1
CBT - SPRINGBORO
2
Type
30mm Momentary Push Button
Description
Standards
CCC, CE, CSA, CUL, KC, MARINE, UL
Features
Full Voltage
Specifications
Actuator:
Extended Head without Guard
Color:
Green
Contact Configuration:
Standard (XA: 1-NO, 1NC)
Country of Origin:
CN
Illumination Type:
Incandescent
Sub Brand:
800T PB
Voltage Rating:
24 VAC//VDC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Color
Green
Contact Configuration
1 NO, 1 NC
Operator
Extended
Size
30.5 mm
Type
Pushbutton
Voltage Rating
24 VAC/DC
Customers who bought this item also bought
Pushbuttons
800TQB24A AB
MFG:
MFG#:
800T-QB24A
Info:
30mm Momentary Push Button 800T PB