800TQB24A AB
800TQB24A AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
800T-QB24A
CBT Inventory
1
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
1
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
30mm Momentary Push Button
Description
Standards
CCC, CE, CSA, CUL, KC, MARINE, UL
Features
Full Voltage
Specifications
Actuator:
Extended Head without Guard
Color:
Amber
Contact Configuration:
Standard (XA: 1-NO, 1NC)
Country of Origin:
CN
Illumination Type:
Incandescent
Sub Brand:
800T PB
Voltage Rating:
24 VAC//VDC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Color
Amber
Contact Configuration
1 NO, 1 NC
Operator
Extended
Size
30.5 mm
Type
Pushbutton
Voltage Rating
24 VAC/DC
Customers who bought this item also bought
Junction Boxes
A14086CH HOF
MFG:
nVent HOFFMAN
MFG#:
A14086CH
Info:
CH Box 14.00x8.00x6.00
excluding
shipping
Register
Enclosure Panels
A14P8 HOF
nVent HOFFMAN
A14P8
Info:
Panel 12.75x6.88 fits 14.00x8.
excluding
shipping
Register
Pushbuttons
800TQB24G AB
800T-QB24G
30mm Momentary Push Button 800T PB