440EL22BNST AB
440EL22BNST AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
440E-L22BNST
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Cable Pull Switch
Description
Features
No Special Features
Specifications
Actuator:
Up To 75m Span
Connection:
M20 Conduit, 1/2in. NPT adptr
Contact Configuration:
2 N.C. Safety, 2 N.O Aux
Contact Type:
Break Before Make
Country of Origin:
DO
Material:
Stainless Steel
Sub Brand:
Lifeline 4 Guardmaster
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Contact Configuration
2 NC, 2 NO
Type
Cable Pull Switch
Customers who bought this item also bought
Safety Switches
440EA13196 AB
MFG:
MFG#:
440E-A13196
Info:
15m Stainless Steel Turnbuckle Kit
excluding
shipping
Register
Pushbutton Enclosures
E1PBSS HOF
nVent HOFFMAN
E1PBSS
Info:
1 PB Enclosure 3.50x4.25x2.75
excluding
shipping
Register
Enclosure Hardware
ASPBSS HOF
nVent HOFFMAN
ASPBSS
Stainless Hole Seals for 30.5m
Legend Plates
800F15YE112 AB
800F-15YE112
22 mm Accessory 800F PB
Pushbuttons
800HFRXJT6A4 AB
800H-FRXJT6A4
30mm Push-Pull Device 800H PB