PLM28N17 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
PLM28N17
Availability:
Expected Leadtime 13 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Air Conditioners
Description
Easy Swap Air Cond Adaptor Plenum M28 to N17, 28.50x17.00x1.5, Lt Gray, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives
Specifications
Air Conditioner Manufacturer to Replace:HOFFMAN/Mclean
Color:Light Gray
Color Code:RAL 7035
Country of Origin:US
Depth (Imperial):1.5 in
Depth (Metric):38 mm
Finish:Powder Coat
Height (Imperial):28.5 in
Height (Metric):724 mm
Material:Mild Steel
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Product Family:EasySwap
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:28.5 x 17 x 1.5 in
Sub Brand:Easy Swap
Thickness (Imperial):18 ga
Thickness (Metric):1.21 mm
Weight (Imperial):11 lb
Width (Imperial):17 in
Width (Metric):432 mm