KQ2T11-34AS SMC
Product Details
Manufacturer:
SMC
Manufacturer part number:
KQ2T11-34AS
CBT Inventory
11
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
11
Availability:
11 in stock
Brand Name
SMC®
Type
Male Branch
Description
SMC®, KQ2T11-34AS, One Touch Fitting, Male Branch, Series: KQ2, Fitting/Connector: Tee, 3/8 x 3/8 x 1/8 in Nominal, Push-In x MNPT End Style, 17.46 mm Hex, -100 kPa to 1 MPa Pressure, -5 to 60 deg C, Brass, Gray/White
Application
Used for a wide range of pressures from a low vacuum up to a pressure
Standards
RoHS Compliant
Features
  • Accepts nylon and polyurethane tubes
  • Stud allows rotation of the body for ease of installation in confined spaces
  • Release collar allows easy removal of tubing without damaging the tube
  • Can be used for a wide range of pressures from a low vacuum up to a pressure of 1.0MPa
  • This product is not intended for use in potable water systems
Specifications
Color:Gray/White
Country of Origin:JP
End Style:Push-In x MNPT
Fitting/Connector Type:Tee
Hex Size:17.46 mm
Material:Brass
Nominal Size:3/8 x 3/8 x 1/8 in
Pressure Rating:-100 kPa to 1 MPa