KLDR012.TXP LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
KLDR012.TXP
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Type
Current Limiting
Description
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: KLDR, Non-Indicating, Rejection, 12 A, 600 VAC/300 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class: CC, 12 s Response, Ferrule Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Melamine, 13/32 in Dia x 1-1/2 in L Body
Application
For transformer protection applications
Standards
Features
  • 200 kA at 600 VAC, 20 kA at 300 VDC interrupt rating
  • Nickel plated bronze cap
  • 12 sec minimum and 4 min maximum at 200%, 1 hr maximum at 135%, 15 min minimum at 110%
Specifications
Amperage Rating:12 A
Body Size:13/32 in Dia x 1-1/2 in L
Body Type:Cartridge
Class:CC
Country of Origin:MX
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:20/200 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Rejection
Response Time:12 s
Series:KLDR
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:600 VAC/300 VDC
Products Specifications
Amperage Rating
12 A