HF1326424 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
HF1326424
Availability:
Expected Leadtime 13 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Fans and Filter Fans
Description
HF13 Side-Mount Filter Fan, 230V 484CFM, Lt Gray
Application
Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Airflow (Imperial):484 ft³/min
Airflow (Metric):822 m³/h
Ambient Temperature:14 to 131 deg F
Amperage Rating:.50/.60 A
Color:Graphite Black
Color Code:RAL 9011
Country of Origin:TW
Depth (Imperial):6.31 in
Depth (Metric):160 mm
Finish:Smooth Matte
Flow Rate:484 CFM
Height (Imperial):12.8 in
Height (Metric):325 mm
Housing Material:Non-metallic
Material:Plastic
Max Current:0.6 A
Nominal Voltage:230 V
Operating Temperature (Imperial):14-131 °F
Operating Temperature (Metric):-10-55 °C
Size:12.8 x 12.82 x 6.31 in
Voltage AC:200-250 V
Voltage Rating:230 VAC
Weight (Imperial):11.6 lb
Weight (Metric):1.96 kg
Width (Imperial):12.82 in
Width (Metric):326 mm