GSD315/1000 FER
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
GSD315/1000
Availability:
Expected Leadtime 50 days
Brand Name
Mersen
Type
Fast Acting
Description
Mersen Miniature Fuse, Fast Acting, Series: GSD, Non-Rejection, 0.315 A, 250 VAC, 1.5 kA Interrupt, Ferrule Terminal, Clip Mount, Cylindrical Body, Ceramic, 5 mm Dia x 20 mm L Body Size
Application
For electronic circuits
Standards
RoHS Compliant | UL/CSA Recognized | IEC 127-2 Sheet 1
Features
Fuses have 1-1/2 in wire lead each end
Specifications
Amperage Rating:0.315 A
Body Size:5 mm Dia x 20 mm L
Body Type:Cylindrical
Country of Origin:CN
Interrupt Rating:1.5 kA
Material:Ceramic
Mounting Type:Clip
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Series:GSD
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:250 VAC