GFRST20W HWD
GFRST20W HWD
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Hubbell Wiring Device-Kellems
Manufacturer part number:
GFRST20W
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Wiring Device-Kellems
Type
1-Phase Auto Grounding Decorator Duplex Heavy Duty Self-Test Standard
Description
Wiring Device-Kellems AUTOGUARD® GFCI Receptacle, 1-Phase Auto Grounding Decorator Duplex Heavy Duty Self-Test Standard, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Commercial Grade, -30 to 150 deg F, Back/Side Wire Terminal, Composite/Thermoplastic, White, 3.27 in H x 1.75 in W x 1.47 in D Dimensions
Application
Dry Location and Indoor Applications
Standards
Features
Internal back wiring clamp and guide for quick and secure termination
Triple wipe construction
Includes
Multiple Drive Screw
Specifications
Amperage Rating:
20 A
Color:
White
Country of Origin:
CN
Dimensions:
1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:
60 Hz
Grade:
Commercial
Horsepower:
1 hp
Material:
Composite/Thermoplastic
NEMA Rating:
5-20R
Number of Poles:
2
Number of Wires:
3
Temperature Rating:
-30 to 150 deg F
Terminal Type:
Back/Side Wire
Voltage Rating:
125 VAC