GFRST15I HWD
Product Details
Manufacturer part number:
GFRST15I
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Wiring Device-Kellems
Type
1-Phase Auto Grounding Decorator Duplex Heavy Duty Self-Test Standard
Description
Wiring Device-Kellems AUTOGUARD® GFCI Receptacle, 1-Phase Auto Grounding Decorator Duplex Heavy Duty Self-Test Standard, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, Commercial Grade, -30 to 150 deg F, Back/Side Wire Terminal, Composite/Thermoplastic, Ivory, 3.27 in H x 1.75 in W x 1.47 in D Dimensions
Application
Power Protection and Indoor Dry Environment Applications
Standards
UL 498, 943 | CSA Certified | ADA NEC | NEMA WD6 Compliant | RoHS Compliant
Features
  • Internal back wiring clamp and guide for quick and secure termination
  • Brass power contacts and ground contacts
  • Zinc plated steel mounting strap and mounting screws
  • Terminal screws connection
Includes
Multiple Drive Screw
Specifications
Amperage Rating:15 A
Color:Ivory
Country of Origin:CN
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D x 3.27 in H
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1 hp
Material:Composite/Thermoplastic
NEMA Rating:5-15R
Number of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Back/Side Wire
Voltage Rating:125 VAC