Home / FWP-50A22F BSF
FWP-50A22F BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
FWP-50A22F
CBT Inventory
8
CBT - SIDNEY
8
CBT - LEXINGTON
Availability:
8 in stock
Brand Name
Bussmann
Type
Fast Acting
Alternate Supplier #
Grainger - 1EJ03
Description
Bussmann High Speed Fuse, Fast Acting, Series: FWP, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, Rejection/Non-Rejection: Non-Rejection, 50 A, 700 VAC, 50 kA Interrupt, Class: aR, 45 to 1000 Hz, Ferrule End Terminal, Holder Mount, Cylindrical Body, Ceramic, 0.875 in Dia x 2.283 in L Body Size
Application
Standards
Features
  • Excellent cycling capability and DC performance
  • Low arc voltage and low energy let through
  • Low wattage loss in a compact size
  • Used with finger safe holders/blocks
  • 200 kA at 690/700 VAC, 50 kA at 500 VDC interrupt rating
  • Without striker
Specifications
Amperage Rating:50 A
Body Size:0.875 in Dia x 2.283 in L
Body Type:Cartridge/Cylindrical
Class:AR
Color:White
Element:Single
Frequency Rating:45 to 1000 Hz
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:50 kA
Material:Ceramic
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Series:FWP
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:700 VAC/VDC