Home / FWP-50A14F BSF
FWP-50A14F BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
FWP-50A14F
CBT Inventory
15
CBT - SIDNEY
15
CBT - LEXINGTON
Availability:
15 in stock
Brand Name
Bussmann
Type
Fast Acting
Description
Bussmann High Speed Fuse, Fast Acting, Series: FWP, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, Rejection/Non-Rejection: Non-Rejection, 50 A, 700 VAC/800 VDC, 50/200 kA Interrupt, Class: AR, 45 to 1000 Hz, Ferrule Terminal, Holder Mount, Cylindrical Body Type, Single Element, Ceramic, 0.563 in Dia x 2 in L Body Size
Application
Standards
CE Certified | CSA Certified | RoHS Compliant | UL Listed | UL Recognized
Features
  • Excellent cycling capability and DC performance
  • Low arc voltage and low energy let through
  • Low watts loss in a compact size
  • Superior cycling capability
  • Used with finger safe holders/blocks
Specifications
Amperage Rating:50 A
Body Size:0.563 in Dia x 2 in L
Body Type:Cartridge
Class:aR
Country of Origin:IN
Element:Single
Frequency Rating:45 to 1000 Hz
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:50 kA
Material:Ceramic
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Series:FWP
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:700 VAC