FSD81-18-C PAN
Product Details
Manufacturer part number:
FSD81-18-C
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 100
Type
Type FSD DIN End Sleeve Insulated Single Wire
Description
Panduit® Pan-Term™ Wire Ferrule, Type FSD DIN End Sleeve Single Insulated, Stranded Conductor, 12 AWG Conductor, 1.02 in Length, Seamless Barrel, 0.11 in ID x 0.71 in L Barrel, Specifications: 7/8 in L Wire Strip, 0.19 in Dia Maximum Wire Insulation, Polypropylene Insulation, 0.87 in Mounting Hole, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Gray
Application
For limited space panel applications
Standards
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 File No. 291-14 | CSA File No. LR31212 | cULus E472545 | DIN 46228 Part 4 | RoHS Compliant | UL 486F | UL 94-HB Flammability Rated
Features
  • Polypropylene insulation
  • Meets DIN standards for twin wire containment
  • Funnel entry for faster insertion and lower installed cost
  • Designed with a seamless barrel to contain loose wire strands for superior terminations
Specifications
Barrel Size:0.11 in ID x 0.13 in OD x 18 mm L
Barrel Type:Seamless
Color:Gray
Conductor Size:12 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:DE
Finish:Tin Plated
Length:1.02 in
Material:Copper
Specifications:7/8 in L Wire Strip, 0.19 in Dia Maximum Wire Insulation