FSD81-12-C PAN
Product Details
Manufacturer part number:
FSD81-12-C
Type
Type FSD DIN End Sleeve Insulated Single Wire
Description
Panduit® Pan-Term™ Wire Ferrule, Type FSD Single Insulated, Stranded Conductor, 12 AWG Conductor, 0.79 in Length, Seamless Barrel, 0.11 in ID x 0.47 in L Barrel, Specifications: 0.19 in Dia Maximum Wire Insulation, 5/8 in Mounting Hole, 5/8 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Gray
Application
For limited space panel, control panel and terminal block applications
Standards
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 291-14 File No. LR31212 | cULus File No. E472545 | DIN 46228 Part 4 | RoHS Compliant | UL 508A | UL94 HB Flammability Rated
Features
  • Funnel entry for faster insertion and lower installed cost
  • Designed with a seamless barrel to contain loose wire strands for superior terminations
  • Eases insertion of wire into terminal block
Specifications
Barrel Size:0.11 in ID x 0.13 in OD x 12 mm L
Barrel Type:Seamless
Color:Gray
Conductor Size:12 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:DE
Finish:TiN Coated
Length:0.79 in
Material:Copper
Specifications:0.19 in Dia Maximum Wire Insulation, 5/8 in Mounting Hole, 5/8 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation