FSD81-10-D PAN
Product Details
Manufacturer part number:
FSD81-10-D
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 500
Description
Brand Name
Panduit®
Type
Type FSD DIN End Sleeve Single Insulated Single Wire
Description
Panduit® Pan-Term™ Ferrule, Type FSD DIN End Sleeve Single Insulated Single Wire, Stranded Copper Conductor, 4 sq-mm Conductor, 0.69 in Length, Seamless Barrel, 0.11 in ID x 0.13 in OD x 10 mm L Barrel, Specifications: 17/32 in L Wire Strip, 0.19 in Dia Maximum Wire Insulation, Polypropylene Insulation, 221 deg F, Copper, TiN Coated, Gray
Application
For limited space panel, control panel and terminal block applications
Standards
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 291-14 File No. LR31212 | cULus File No. E472545 | DIN 46228 Part 4 | RoHS Compliant | UL 508A | UL94 HB Flammability Rated
Features
  • Designed with a seamless barrel to contain loose wire strands for superior terminations
  • Eases insertion of wire into terminal block
  • Meets DIN, UL and CSA standards for wire containment
Specifications
Barrel Size:0.11 in ID x 0.13 in OD x 10 mm L
Barrel Type:Seamless
Color:Gray
Conductor Size:12 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:DE
Finish:TiN Coated
Length:0.69 in
Material:Copper
Specifications:0.19 in Dia Maximum Wire Insulation, 17/32 in Mounting Hole, 17/32 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation