FSD78-12-D PAN
Product Details
Manufacturer part number:
FSD78-12-D
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 500
Type
Type FSD DIN End Sleeve Single Insulated Single Wire
Description
Panduit® Pan-Term™ Wire Ferrule, Type FSD Single Insulated, Stranded Conductor, 16 AWG Conductor, 0.73 in Length, Seamless Barrel, 0.07 in ID x 0.47 in L Barrel, Specifications: 0.12 in Dia Maximum Wire Insulation, 5/8 in Mounting Hole, 5/8 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Black
Standards
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 291-14 File No. LR31212 | cULus File No. E472545 | DIN 46228 Part 4 | RoHS Compliant | UL 508A | UL94 HB Flammability Rated
  • Meets DIN, UL and CSA standards for wire containment
Specifications
Barrel Size:0.07 in ID x 0.08 in OD x 12 mm L
Barrel Type:Seamless
Color:Black
Conductor Size:1.5 sq-mm
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:DE
Finish:TiN Coated
Length:0.73 in
Material:Copper
Specifications:0.12 in Dia Maximum Wire Insulation, 5/8 in Mounting Hole, 5/8 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation