FSD76-10-D PAN
Product Details
Manufacturer part number:
FSD76-10-D
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Brand Name
Panduit®
Type
Type FSD DIN End Sleeve Insulated Single
Description
Panduit® Pan-Term™ Wire Ferrule, Type FSD DIN End Sleeve Insulated Single, Stranded Copper Conductor, 0.75 sq-mm Conductor, 0.63 in Length, Seamless Barrel, 0.05 in ID x 0.06 in OD x 10 mm L Barrel, Specifications: 17/32 in L Wire Strip, 0.11 in Dia Maximum Wire Insulation, Polypropylene Insulation, 13.5 mm Mounting Hole, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Gray
Application
For limited space panel, control panel and terminal block applications
Standards
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 291-14 File No. LR31212 | cULus File No. E472545 | DIN 46228 Part 4 | RoHS Compliant | UL 486F | UL 508A | UL94 HB Flammability Rated
Features
  • Funnel entry for faster insertion and lower installed cost
  • Designed with a seamless barrel to contain loose wire strands for superior terminations
  • Eases insertion of wire into terminal block
Specifications
Barrel Size:0.05 in ID x 0.06 in OD x 10 mm L
Barrel Type:Seamless
Color:Gray
Conductor Size:0.75 sq-mm
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:DE
Finish:Tin Plated
Length:0.63 in
Material:Copper
Specifications:0.11 in Dia Maximum Wire Insulation, 17/32 in Mounting Hole, 17/32 in L Wire Strip, Polypropylene Insulation