Home / FP301-1/4-48IN-CLEAR-12PCS 3M
FP301-1/4-48IN-CLEAR-12PCS 3M
Product Details
Manufacturer:
3M
Manufacturer part number:
FP301-1/4-48"-Clear-12 Pcs
CBT Inventory
14
CBT - SPRINGBORO
14
Availability:
14 in stock
Brand Name
3M
Type
Single (Thin) Wall
Description
1/4, 2:1 Thin Wall, 48" Clear, 12 Pcs
Standards
UL, CSA, ABS
Features
Flexible, Polyolefin
Specifications
Color:Clear
Continuous Operating Temperature:-67 degrees to 275 degrees
Country of Origin:USA
Dielectric Strength:900 V/mil
Flammability:Pass
Heat Aging:Elongation 175%
Heat Shock:No dripping, clowing, cracking, passes mandrel wrap test
Inside Diameter:0.125
Length:48 IN
Low Temperature Flexibility:No Cracking
Minimum Shrink Temperature:212 degrees
Outside Diameter:0.25
Shrink Ratio:2 to 1
Thickness:0.025
Volume Resistivity:10(15) ohm/cm
Water Absorption:0.20%