F44W60SS HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
F44W60SS
Availability:
Expected Leadtime 5 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Straight Section
Description
Straight Section Feed-Through Type 4X, 4.00x4.00x60.00, Brushed, SS304
Application
Corrosive Environments; Hygienic Environments; Power Distribution
Specifications
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):60 in
Depth (Metric):1,524 mm
Finish:No. 2B
Height:4 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Protection Rating:NEMA Type 12
Thickness (Imperial):16 ga
Thickness (Metric):1.59 mm
Type Number:Type 4X
Weight (Imperial):22 lb
Width:4
Wireway:Stainless Steel Feed-Through NEMA Type 4X Wireway
Resources
Products Specifications
Brand Name
Hoffman
Height
4 in
Width
4 in