EV18-P47B-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
EV18-P47B-L
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 50
Type
Disconnect Insulated
Description
Panduit® StrongHold™ Pin Terminal, Insulated, Series: PV Series, Solid/Stranded Conductor, 22 to 18 AWG Conductor, 1.8 mm Pin Dia, 0.49 in Pin Length, 600 VAC, 5/16 in L Wire Strip, 3.8 mm Dia Maximum Wire Insulation, Vinyl Insulation, Brazed Seam Barrel, Funnel Entry Barrel Configuration, Copper, 221 deg F, 0.97 in Overall Length, Red