EV14-6FB-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
EV14-6FB-L
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 50
Type
Insulated
Description
Panduit® StrongHold™ Fork Terminal, Insulated, Series: PV Series, Solid/Stranded Conductor, 16 to 14 AWG Conductor, #6 Stud, 0.84 in Length, Butted Seam/Funnel Entry Barrel, Standard Fork Tongue, 0.28 in W x 0.03 in THK Tongue, 600 VAC, 5/16 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Maximum Wire Vinyl Insulation, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Blue