EV14-10RB-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
EV14-10RB-L
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 50
Type
Type EV-RB
Description
Panduit® StrongHold™ Ring Terminal, Type EV-RB, Stranded Copper Conductor, 16 to 14 AWG Conductor, #10 Stud, 0.92 in Length, Butted Seam/Funnel Entry Barrel, 7.9 mm W x 0.032 in THK Tongue, 600 VAC, Specifications: 5/16 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Maximum Wire Insulation, 1/4 in Clearance, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Blue, 7.9 mm W Dimensions
Application
General Purpose Applications
Standards
Features
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Manufactured from stock 56% thicker than a standard 16 to 14 AWG terminal for use in heavy duty application
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process
  • Barrel of terminal internally beveled to provide quick and easy wire insertion
  • Without insulation
Specifications
Barrel Type:Brazed Seam/Butted Seam/Funnel Entry/Internal Serration
Color:Blue
Conductor Size:16 to 14 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:7.9 mm W
Finish:Tin Plated
Length:0.92 in
Material:Copper
Specifications:5/16 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Maximum Wire Insulation, 1/4 in Clearance
Stud Size:#10
Temperature Rating:221 deg F
Tongue Size:0.31 in W x 0.03 in THK
Tongue Type:Ring
Voltage Rating:600 V