EV14-10FB-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
EV14-10FB-L
Type
Type EV-FB
Description
Panduit® StrongHold™ Fork Terminal, Type EV-FB, Stranded Copper Conductor, 16 to 14 AWG Conductor, #10 Stud, 0.92 in Length, Butted Seam/Funnel Entry/Standard Barrel, Fork Tongue, 0.34 in W x 0.03 in THK Tongue, 600 VAC, Specifications: 7/32 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Vinyl Insulation, 221 deg F, Copper, Tin Plated, Blue