EV10-10FB-Q PAN
Product Details
Manufacturer part number:
EV10-10FB-Q
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Brand Name
Panduit®
Type
Type EV-FB Loose Piece
Description
Panduit® StrongHold™ Fork Terminal, Type EV-FB Loose Piece, Stranded Copper Conductor, 12 to 10 AWG Conductor, #10 Stud, 1.04 in Length, Butted Seam/Funnel Entry Barrel, 0.52 in L Barrel, Standard Tongue, 0.52 in L x 0.37 in W x 0.04 in THK Tongue, 600 VAC, Specifications: 0.31 in L Wire Strip, 0.23 in Dia Maximum Wire Insulation, 221 deg F, Copper/Vinyl, Tin Plated, Yellow