ESV14BX-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
ESV14BX-L
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Price on Request
This product has a minimum quantity of 50
Description
Brand Name
Panduit®
Type
Insulated
Description
Panduit® StrongHold™ Butt Splice, Insulated, 16 to 14 AWG Conductor, Copper, Blue
Application
Standards
Features
  • Designed to splice two solid or stranded wires together to repair or lengthen wires
  • Butted configuration provides low profile for limited space applications
  • Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process
  • Internal wire stop assures proper length of insertion into terminal barrel
Specifications
Barrel Type:Brazed/Funnel Entry
Color:Blue
Conductor Size:16 to 14 AWG
Conductor Type:Solid/Stranded Copper
Country of Origin:MX
Finish:TiN Coated
Length:1.04 in
Material:Copper
Specifications:5/16 in L Wire Strip, 0.2 in Dia Insulation
Temperature Rating:221 deg F
Voltage Rating:600 VAC