DV14-250B-C PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DV14-250B-C
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Brand Name
Panduit®
Type
Loose Piece Vibration-Resistant
Description
Panduit® Pan-Term™ Female Disconnect, Type DV-B Loose Piece Vibration-Resistant, Stranded Conductor, 14 AWG Conductor, 0.25 in W x 0.032 in THK Tab, Butted Seam/Funnel Entry/Internal Serration Barrel, Crimp Terminal, 600 V, Specifications: 0.17 in Dia Vinyl Insulation, 1/4 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip, 221 deg F, Brass, Blue, Tin Plated, 0.81 in L x 0.29 in W x 0.12 in H Dimensions, Insulated: Insulated
Application
For making quick and repeatable interconnections
Standards
Features
  • Fully insulated design provides protection from electrical shorts
Specifications
Barrel Type:Butted Seam/Funnel Entry/Internal Serration
Color:Blue
Conductor Size:14 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:0.81 in L x 0.29 in W x 0.12 in H
Finish:Tin Plated
Insulated:Insulated
Material:Brass
Series:DV-B
Specifications:0.17 in Dia Vinyl Insulation, 1/4 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:221 deg F
Terminal Type:Crimp
Voltage Rating:600 V