DRUBGFI15 HWD
Product Details
Manufacturer part number:
DRUBGFI15
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Wiring Device-Kellems
Type
1-Device Complete Unit Grounding Pre-Wired Standard Size
Description
Hubbell® DIN rail utility box offers a labor saving way to provide utility power to any control cabinet. Installing the DIN rail utility box is as easy as snapping the box onto a 35 mm DIN Rail and connecting the line, neutral and ground wires to the terminal block. Utility power for fans, lights, laptop computers, testers or any other need is now at your disposal. If load limiting is a concern, Hubbell® "CB" version comes with a 5 A circuit breaker that provides over-current protection to make sure large loads are not drawn from the DIN rail utility box. All Hubbell® DIN rail utility boxes may be mounted either vertically or horizontally on the DIN Rail, the "H" version comes with the terminal block mounted for easy wiring when the DIN rail utility box is mounted horizontally.
Wiring Device-Kellems DIN Rail Utility Box, 1-Device Complete Unit Grounding Pre-Wired Standard Size, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Composite/PVC, Gray, 5.62 in H x 3.31 in W x 2.54 in D
Application
For use with unit pre-wired with GFCI duplex device
Standards
UL 498 | UL 514 | RoHS Compliant
Features
  • It provide utility power to any control cabinet
  • Unit pre-wired with GFCI duplex
  • Molded and fabricated construction
  • Vertical mount orientation
  • Terminal cable entry
  • 34 cu-in capacity
Specifications
Amperage Rating:15 A
Color:Gray
Country of Origin:US
Dimensions:3.31 in W x 2.54 in D x 5.62 in H
Material:Composite
NEMA Rating:5-15R
Number of Poles:2
Number of Wires:3
Voltage Rating:125 VAC