DNFR18-250B-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DNFR18-250B-L
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Type
Loose Piece Right Angle Vibration-Resistant
Description
Panduit® Pan-Term™ Female Disconnect, Loose Piece Right Angle Vibration-Resistant, Series: DNFR-B, Stranded Copper Conductor, 22 to 18 AWG Conductor, 0.25 in W x 0.032 in THK Tab, Butted Seam/Funnel Entry Barrel, Crimp Terminal, 600 VAC, Specifications: 9/32 in L Wire Strip, 0.13 in Dia Maximum Wire Nylon Insulation, 221 deg F, Brass, Red, Tin Plated, 0.78 in L x 0.36 in W x 0.2 in H Dimensions, Insulated: Insulated
Application
For making quick and repeatable interconnections
Standards
Features
  • Fully insulated design provides protection from electrical shorts
Specifications
Barrel Type:Butted Seam/Funnel Entry
Color:Red
Conductor Size:18 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:0.78 in L x 0.36 in W x 0.2 in H
Finish:Tin Plated
Insulated:Insulated
Material:Brass
Series:DNFR-B
Specifications:0.132 in Dia Nylon Insulation, 0.28 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:221 deg F
Terminal Type:Crimp
Voltage Rating:600 V