DNF18-250FIB-E PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DNF18-250FIB-E
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Description
Panduit® Pan-Term® Female Disconnect, Loose Piece Vibration-Resistant, Series: DNF-FIB, Copper Stranded Conductor, 22 to 18 AWG Conductor, 0.25 x 0.032 in Tab, Butted Seam/Funnel Entry Barrel, Crimp Terminal, 600 VAC, Specifications: 9/32 in L Wire Strip, 0.14 in Dia Maximum Wire Nylon Insulation, 221 deg F, Brass, Red, TiN Plated, 0.84 in L x 0.35 in W x 0.22 in H Dimensions, Fully Insulated
Application
For making quick and repeatable interconnections
Standards
Features
  • Fully insulated design provides protection from electrical shorts
Specifications
Barrel Type:Butted Seam/Funnel Entry
Color:Red
Conductor Size:22 AWG
Conductor Type:Copper Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:0.84 in L x 0.35 in W x 0.22 in H
Finish:TiN Plated
Insulated:Fully Barrel Insulated
Material:Brass
Series:DNF-FIB
Specifications:0.136 in Dia Nylon Insulation, 0.28 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:221 deg F
Terminal Type:Crimp
Voltage Rating:600 VAC