DNF14-250M-C PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DNF14-250M-C
Type
Barrel Insulated Loose Piece Vibration-Resistant
Description
Panduit® Pan-Term™ Disconnect, Barrel Insulated Loose Piece Vibration-Resistant, Series: DNF-M, Stranded Conductor, 16 to 14 AWG Conductor, 0.25 in W x 0.032 in THK Tab, Sleeve/Standard Barrel, Male Terminal, 600 VAC, Specifications: 0.162 in Dia Maximum Nylon Insulation, 9/32 in L Wire Strip, Standard Barrel Configuration, 221 deg F, Copper, Blue, Nickel Plated, 0.9 in L x 0.25 in W Dimensions