DNF14-250-C PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DNF14-250-C
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Brand Name
Panduit®
Type
Loose Piece Vibration-Resistant
Description
Panduit® Pan-Term™ Female Disconnect, Loose Piece Vibration-Resistant, Series: DNF, Stranded Copper Conductor, 16 to 14 AWG Conductor, 0.25 in W x 0.032 in THK Tab, Funnel Entry/Insulation Grip Sleeve Barrel, Crimp Terminal, 300 VAC, Specifications: 9/32 in L Wire Strip, 0.16 in Dia Maximum Wire Nylon Insulation, 194 deg F, Brass, Blue, Tin Plated, 0.83 in L x 0.29 in W x 0.12 in H Dimensions, Insulated: Insulated
Application
For making quick and repeatable interconnections
Standards
Features
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
Specifications
Barrel Type:Funnel Entry/Insulation Grip Sleeve
Color:Blue
Conductor Size:14 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:0.83 in L x 0.29 in W x 0.12 in H
Finish:Tin Plated
Insulated:Insulated
Material:Brass
Series:DNF
Specifications:0.162 in Dia Nylon Insulation, 9/32 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:194 deg F
Terminal Type:Crimp
Voltage Rating:300 VAC