DNF10-250FI-L PAN
Product Details
Manufacturer part number:
DNF10-250FI-L
CBT Inventory
50
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
50
Availability:
50 in stock
Brand Name
Panduit®
Type
Loose Piece Vibration-Resistant
Description
Panduit® Pan-Term™ Female Disconnect, Type DNF-FI Loose Piece Vibration-Resistant, Stranded Conductor, 10 AWG Conductor, 0.25 in W x 0.032 in THK Tab, Funnel Entry/Sleeved Barrel, Crimp Terminal, 600 V, Specifications: 0.22 in Dia Nylon Insulation, 9/32 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip, 221 deg F, Brass, Yellow, Tin Plated, 0.95 in L x 0.36 in W x 0.27 in H Dimensions, Insulated: Fully Insulated
Application
For making quick and repeatable interconnections
Standards
Features
  • Expanded wire entry designed to accommodate wire with a larger insulation thickness
  • Fully insulated design provides protection from electrical shorts
Specifications
Barrel Type:Funnel Entry/Insulation Grip Sleeve
Color:Yellow
Conductor Size:10 AWG
Conductor Type:Stranded
Country of Origin:MX
Dimensions:0.95 in L x 0.36 in W x 0.27 in H
Finish:Tin Plated
Insulated:Fully Insulated
Material:Brass
Series:DNF-FI
Specifications:0.22 in Dia Nylon Insulation, 9/32 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:221 deg F
Terminal Type:Crimp
Voltage Rating:600 VAC