Home / DMM-B-44/100 BSF
DMM-B-44/100 BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
DMM-B-44/100
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Brand Name
Bussmann
Type
Fast Acting
Description
Bussmann Fuse, Fast Acting, Series: DMM-B, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, 0.44 A, 1000 VAC/VDC, 20 kA Interrupt, Ferrule Terminal, Holder Mount, Cartridge Body Type, Melamine, Maroon, 10 mm Dia x 34.9 mm L Body Size
Application
For protection of metering instruments and multimeter, safety and security systems
Standards
CE Certified | CSA Certified | UL 248-8/File No. E19180 | UL Recognized
Features
  • Designed for multi-meters only
  • Maximum temperature 28 deg C in 22 deg C ambient temperature when carrying 100% of rated current
  • Not intended for branch circuit protection
  • Nickel plated brass end caps
  • Minimum interrupt 400% of rated current at rated voltage
Specifications
Amperage Rating:0.44 A
Body Size:10 mm Dia x 34.9 mm L
Body Type:Cartridge
Class:Supplemental
Color:Maroon
Country of Origin:MX
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:20 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Holder
Series:DMM-B
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:1000 VAC/VDC