DAH8001B HOF
Manufacturer part number:
DAH8001B
Availability:
Expected Leadtime 6 days
Description
Electric Heater, 115VAC 800W, 7.50x4.25x4.38 inch, Brushed, Aluminum
Specifications
Amperage Rating:7.37 A
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):4.38 in
Depth (Metric):111 mm
Finish:Brushed
Frequency Rating:50/60 Hz
Height (Imperial):7.5 in
Height (Metric):191 mm
Housing Material:Aluminum
Material:Aluminum
Max Current:7.37 A
Nominal Capacity Watts:800 W
Nominal Voltage:115 V
Thickness (Imperial):0.06 in
Thickness (Metric):1.5 mm
Voltage AC:100-120 V
Voltage Rating:100 - 120 VAC
Weight (Imperial):2.5 lb
Weight (Metric):1 kg
Width (Imperial):4.25 in
Width (Metric):108 mm