DAH4002B HOF
Manufacturer part number:
DAH4002B
Description
Electric Heater, 230VAC 400W, 7.50x4.25x4.38 inch, Brushed, Aluminum
Application
Power Distribution; Controls and Drives
Specifications
Amperage Rating:1.86 A
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):4.38 in
Depth (Metric):111 mm
Finish:Brushed
Frequency Rating:50/60 Hz
Height (Imperial):7.5 in
Height (Metric):191 mm
Housing Material:Aluminum
Material:Aluminum
Max Current:1.86 A
Nominal Capacity Watts:400 W
Nominal Voltage:220 V
Thickness (Imperial):0.06 in
Thickness (Metric):1.5 mm
Voltage AC:200-250 V
Voltage Rating:200 - 250 VAC
Weight (Imperial):2.3 lb
Weight (Metric):1 kg
Width (Imperial):4.25 in
Width (Metric):108 mm