DAH2002A HOF
Manufacturer part number:
DAH2002A
Availability:
Expected Leadtime 6 days
Description
Electric Heater, 230VAC 200W, 5.50x4.00x4.00 inch, Brushed, Aluminum
Specifications
Amperage Rating:0.95 A
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):4 in
Depth (Metric):102 mm
Finish:Brushed
Frequency Rating:50/60 Hz
Height (Imperial):5.5 in
Height (Metric):140 mm
Housing Material:Aluminum
Material:Aluminum
Max Current:0.95 A
Nominal Capacity Watts:200 W
Nominal Voltage:220 V
Thickness (Imperial):0.06 in
Thickness (Metric):1.5 mm
Voltage AC:200-250 V
Voltage Rating:200 - 250 VAC
Weight (Imperial):2 lb
Weight (Metric):0.73 kg
Width (Imperial):4 in
Width (Metric):102 mm